Skip to content

392 South Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block1256.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
64%
Improvement Value:$78,600
36%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+5.2%
2024$5,479+3.5%
2023$5,296+1.4%
2022$5,223+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,064DeedBook 19910, Page 1035Recorded1/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1970