Skip to content

400 South Lake DrBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block1256.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
56%
Improvement Value:$111,700
44%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+5.2%
2024$6,354+3.5%
2023$6,142+1.4%
2022$6,058+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971