Skip to content

445 West Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block1256.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,676
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
55%
Improvement Value:$114,900
45%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,429+5.4%
2024$6,099+3.6%
2023$5,887+1.5%
2022$5,803+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967