Skip to content

395 South Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1951

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Oct 11, 1989

Property Information

Block1256.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,226
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
62%
Improvement Value:$86,700
38%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+5.2%
2024$5,648+3.5%
2023$5,460+1.4%
2022$5,385+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 4790, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1951