Skip to content

414 Beth AveBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block1256.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,900
63%
Improvement Value:$83,100
37%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+5.2%
2024$5,594+3.5%
2023$5,407+1.4%
2022$5,333+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 5004, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1958