Skip to content

384 North Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block1256.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,239
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
40%
Improvement Value:$210,700
60%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+5.2%
2024$8,731+3.5%
2023$8,439+1.4%
2022$8,323+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook 15839, Page 609Recorded7/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$342,500
DeedBook 14986, Page 590

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 5712, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5611, Page 596