Skip to content

387 No Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 2005

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block1256.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,596
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
38%
Improvement Value:$244,000
62%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+5.2%
2024$9,827+3.5%
2023$9,499+1.4%
2022$9,369+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 17316, Page 261Recorded11/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 13025, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 11311, Page 1361