Skip to content

416 Olive CourtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block1256.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2532
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
40%
Improvement Value:$210,600
60%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+5.2%
2024$8,723+3.5%
2023$8,432+1.4%
2022$8,316+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10501, Page 1346

Property Built

Built

Year Built: 1971