Skip to content

734 Maple AveBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block1256.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
59%
Improvement Value:$98,100
41%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221+5.2%
2024$5,914+3.5%
2023$5,717+1.4%
2022$5,638+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,372DeedBook 19019, Page 1037Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 15743, Page 908Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1971