Skip to content

395 North Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block1256.14
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
63%
Improvement Value:$81,100
37%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+5.4%
2024$5,254+3.6%
2023$5,070+1.5%
2022$4,997+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971