Skip to content

396 Simon PlBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 1994

Property Information

Block1256.14
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
65%
Improvement Value:$75,500
35%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+5.2%
2024$5,360+3.5%
2023$5,181+1.4%
2022$5,110+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971