Skip to content

403 Simon PlBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block1256.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
60%
Improvement Value:$95,000
40%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,200+5.2%
2024$5,894+3.5%
2023$5,698+1.4%
2022$5,619+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 15376, Page 1874

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13632, Page 1031

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 12201, Page 1275

Property Built

Built

Year Built: 1971