Skip to content

401 Simon Pl.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block1256.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,308
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
54%
Improvement Value:$121,800
46%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+5.2%
2024$6,563+10.4%
2023$5,947+1.4%
2022$5,866+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft1,308DeedBook 18929, Page 101Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,308DeedBook 18429, Page 410Recorded4/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971