Skip to content

406 North Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block1256.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,244
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,300
49%
Improvement Value:$151,300
51%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+5.2%
2024$7,448+3.5%
2023$7,199+1.4%
2022$7,101+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4731, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920