Skip to content

758 Maple Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block1256.16
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,348
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
39%
Improvement Value:$227,900
61%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+5.2%
2024$9,347+3.5%
2023$9,035+1.4%
2022$8,911+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 13310, Page 1394

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5121, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1958