Skip to content

750 Maple Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block1256.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,430
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
56%
Improvement Value:$110,000
44%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+5.2%
2024$6,225+3.5%
2023$6,017+1.4%
2022$5,934+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 17270, Page 1081Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 13984, Page 285

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5481, Page 375

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5026, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1960