Skip to content

405 Clark Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block1256
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,670
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
51%
Improvement Value:$137,000
49%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+5.2%
2024$6,881+3.5%
2023$6,652+1.4%
2022$6,560+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 18044, Page 1956Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$344,500
DeedBook 12484, Page 1040

Property Sale

Sale
$131,206
DeedBook 4958, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4896, Page 853