Skip to content

401 Clark Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block1256
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
41%
Improvement Value:$200,300
59%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925+5.2%
2024$8,485+3.5%
2023$8,201+1.4%
2022$8,089+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,824DeedBook 18430, Page 286Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 11924, Page 1884

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5025, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4896, Page 853