Skip to content

469 Pinecroft Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block126.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage874
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
71%
Improvement Value:$55,600
29%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,923+5.2%
2024$4,679+6.8%
2023$4,381+1.3%
2022$4,326+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900
Sq Ft874DeedBook 18881, Page 130Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940