Skip to content

835 Maple AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block1261
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,262
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
59%
Improvement Value:$92,800
41%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+5.2%
2024$5,618+3.5%
2023$5,431+1.4%
2022$5,356+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 16146, Page 34Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 15962, Page 1053Recorded12/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 14754, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 1950