Skip to content

862 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 22, 2008

Property Information

Block1262
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
52%
Improvement Value:$92,100
48%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+5.5%
2024$4,565+3.7%
2023$4,405+1.5%
2022$4,341+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952