Skip to content

478 Woodpark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block126
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage888
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
67%
Improvement Value:$66,900
33%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+5.2%
2024$5,001+3.5%
2023$4,832+1.3%
2022$4,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft888DeedBook 17792, Page 172Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$131,000
Sq Ft888DeedBook 17605, Page 1213Recorded9/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$280,900
DeedBook 13227, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$182,500
DeedBook 11156, Page 601

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5177, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1940