Skip to content

458 Pinecroft DrBrick, NJ 08723

Built 1947

Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block127.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,416
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
55%
Improvement Value:$109,800
45%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+5.2%
2024$5,993+3.5%
2023$5,790+1.3%
2022$5,717+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947