Skip to content

468 Pinecroft Dr.Brick, NJ 08723

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block127.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage825
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
70%
Improvement Value:$53,600
30%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+5.2%
2024$4,385+3.5%
2023$4,236+1.3%
2022$4,183+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5662, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 3804, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1947