Skip to content

5 Sweeney Ave. W.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block1277.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1296
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
54%
Improvement Value:$112,900
46%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,405+5.4%
2024$6,079+3.6%
2023$5,865+1.3%
2022$5,789+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook 12753, Page 333

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10452, Page 1790

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5487, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1950