Skip to content

1 Sweeney Ave. W.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$586,900
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block1277.01
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,224
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
38%
Improvement Value:$170,300
62%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+5.4%
2024$6,854+3.6%
2023$6,613+1.3%
2022$6,527+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$586,900
Sq Ft2,224DeedBook 19818, Page 1973Recorded10/15/2024

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 17977, Page 1938Recorded7/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1986