Skip to content

5 Michael Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block1277.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$126,900
49%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+5.4%
2024$6,425+3.6%
2023$6,200+1.3%
2022$6,119+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 18053, Page 1768Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16982, Page 1540Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16203, Page 729Recorded10/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10052, Page 1440

Property Built

Built

Year Built: 1970