Skip to content

6 Hayes AveBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block1277.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$115,300
47%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,402+5.4%
2024$6,076+3.6%
2023$5,863+1.3%
2022$5,787+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 12684, Page 1335

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10354, Page 1044

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 5504, Page 777

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5089, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1976