Skip to content

9 Michael Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block1277.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$136,700
52%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+5.4%
2024$6,482+3.6%
2023$6,255+1.3%
2022$6,174+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985