Skip to content

3 Brian Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block1277.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage843
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
56%
Improvement Value:$108,100
44%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+5.4%
2024$6,084+3.6%
2023$5,870+1.3%
2022$5,794+25.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950