Skip to content

13 Brian Ave.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 9, 2021

Property Information

Block1277.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+5.4%
2024$6,316+3.6%
2023$6,095+1.3%
2022$6,015+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,408DeedBook 18533, Page 41Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 15772, Page 1083Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 15648, Page 1710Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 11794, Page 271

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5409, Page 302

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5077, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1993