Skip to content

284 Ronald Ave.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block1279.73
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3078
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,078
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
32%
Improvement Value:$324,400
68%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,416+5.2%
2024$11,804+3.5%
2023$11,409+1.4%
2022$11,253+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft3,078DeedBook 17100, Page 447Recorded5/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10359, Page 580

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4752, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1962