Skip to content

378 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block1279.73
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
59%
Improvement Value:$98,600
41%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,239+5.2%
2024$5,932+3.5%
2023$5,734+1.4%
2022$5,655+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16845, Page 1290Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15793, Page 1654Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15617, Page 1101Recorded8/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 11864, Page 1469

Property Sale

SaleMulti
$184,500
DeedBook 10942, Page 1178

Property Built

Built

Year Built: 1969