Skip to content

472 Pinecroft Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block127
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
63%
Improvement Value:$72,700
37%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+5.2%
2024$4,854+3.5%
2023$4,689+9.3%
2022$4,291+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft720DeedBook 18655, Page 451Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$181,018
Sq Ft720DeedBook 18309, Page 1492Recorded2/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5104, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1940