Skip to content

461 Augustus Rd.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block128.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage945
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
62%
Improvement Value:$78,100
38%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,272+5.2%
2024$5,011+3.5%
2023$4,841+1.3%
2022$4,780+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14698, Page 42

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 13839, Page 1980

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11993, Page 154

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 10071, Page 1824

Property Sale

Sale
$78,800
DeedBook 5486, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1985