Skip to content

457 Augustus Rd.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 26, 2019

Property Information

Block128.02
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
63%
Improvement Value:$72,900
37%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+5.2%
2024$4,858+3.5%
2023$4,694+1.3%
2022$4,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft945DeedBook 17673, Page 1643Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 16699, Page 1976Recorded4/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 14423, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1958