Skip to content

458 Burnt Bark Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block128.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage696
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
68%
Improvement Value:$60,000
32%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,843+5.2%
2024$4,603+3.5%
2023$4,448+1.3%
2022$4,391+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940