Skip to content

738 Old Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1951

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1280.72
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,109
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
63%
Improvement Value:$84,300
37%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+5.4%
2024$5,413+3.6%
2023$5,224+1.5%
2022$5,149+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951