Skip to content

730 Old Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block1280.72
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage851
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
67%
Improvement Value:$70,400
33%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+5.2%
2024$5,240+3.5%
2023$5,066+1.4%
2022$4,996+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft851DeedBook 20093, Page 1222Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft851DeedBook 19651, Page 791Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft851DeedBook 19621, Page 1105Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft851DeedBook 17103, Page 1007Recorded5/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 15405, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 11824, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1950