Skip to content

380 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block1281.71
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
45%
Improvement Value:$170,700
55%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+5.2%
2024$7,726+3.5%
2023$7,469+1.4%
2022$7,366+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 16553, Page 255Recorded10/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$313,000
DeedBook 12603, Page 1870

Property Built

Built

Year Built: 1970