Skip to content

374 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block1281.71
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1868
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
42%
Improvement Value:$194,100
58%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+5.2%
2024$8,306+2.7%
2023$8,086+1.4%
2022$7,975+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 10409, Page 1479

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5308, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1995