Skip to content

373 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block1281.71
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,125
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
50%
Improvement Value:$142,100
50%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+5.2%
2024$7,013+6.7%
2023$6,575+1.4%
2022$6,484+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 16183, Page 1216Recorded9/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5621, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1965