Skip to content

321 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block1283.59
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage714
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,900
72%
Improvement Value:$55,600
28%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+5.2%
2024$4,885+3.5%
2023$4,722+1.4%
2022$4,657+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft714DeedBook 16505, Page 1343Recorded9/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1945