Skip to content

342 South Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Sep 13, 2005

Property Information

Block1284.60
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,644
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
52%
Improvement Value:$127,100
48%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+5.2%
2024$6,585+3.5%
2023$6,366+1.4%
2022$6,278+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$342,500
DeedBook 12843, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5421, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1950