Skip to content

363 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block1284.60
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
59%
Improvement Value:$93,500
41%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+5.2%
2024$5,681+4.7%
2023$5,426+1.4%
2022$5,351+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,182DeedBook 19642, Page 574Recorded3/27/2024

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 16575, Page 182Recorded11/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979