Skip to content

329 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block1285.58
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,032
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
53%
Improvement Value:$130,700
47%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+5.2%
2024$6,916+3.5%
2023$6,685+1.4%
2022$6,593+1.9%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 17438, Page 1589Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 16145, Page 1252Recorded7/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 11360, Page 1138

Property Built

Built

Year Built: 1954