Skip to content

368 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block1286.61
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,003
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
47%
Improvement Value:$157,800
53%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+5.2%
2024$7,465+3.5%
2023$7,216+1.4%
2022$7,117+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 17248, Page 867Recorded9/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$117,900
DeedBook 5564, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1948