Skip to content

326 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block1287.57
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
49%
Improvement Value:$144,300
51%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+5.2%
2024$7,068+3.5%
2023$6,832+1.4%
2022$6,738+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 14764, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 13749, Page 979

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5033, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1986