Skip to content

361 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block1288.62
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
67%
Improvement Value:$70,100
33%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+5.2%
2024$5,027+3.5%
2023$4,859+4.8%
2022$4,636+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft836DeedBook 19760, Page 1575Recorded8/12/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft608DeedBook 16042, Page 1982Recorded3/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 13633, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1960