Skip to content

287 Jefferson CtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block1289.56
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,651
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
53%
Improvement Value:$126,600
47%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+5.2%
2024$6,695+3.5%
2023$6,471+1.4%
2022$6,382+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
Sq Ft1,651DeedBook 18704, Page 1787Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971